Miodrag Ivanovic Blog

  • Home
  • Blog
  • Strategic Planning Guidebook – 2nd edition
  • Meritum International
    • Blog Arhiva
    • ILM Media
    • Meritum Program
    • Usluge: Poslovna rešenja
    • Usluge: Radionice i kursevi
    • Ostalo
      • Courses Listing
      • ILM Program – Module Handbook
      • ILM – Uvodna diploma iz menadžmenta
      • ILM program – Stratesko planiranje
      • ILM – Uvodni sertifikat iz menadžmenta
    • O nama
    • About Us
  • Online Learning
  • Academic Community
    • Home
    • Academic Skills
      • Useful Weblinks
    • Professionalism
      • Useful Weblinks
    • HE Awards
    • Frequently Asked Questions
    • Other Links
    • About us
  • About
  • Consulting
    • Istraživanje – Upitnici
  • Useful Weblinks
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin
You are here: Home / Blog / Rešavanje problema ili lepa šansa za unapređenje, ili …

January 28, 2010 By Miodrag Ivanovic Leave a Comment

Rešavanje problema ili lepa šansa za unapređenje, ili …

Tweet
  • Author
  • Recent Posts
Miodrag Ivanovic
Follow me
Miodrag Ivanovic
Miodrag Ivanovic
Follow me
Latest posts by Miodrag Ivanovic (see all)
  • Referentni stilovi, citiranje, razlike između refernci i bibliografije - May 18, 2022
  • Baze podataka za pretragu literature (Literature Search Databases) - May 18, 2022
  • Longitudinalna, jednokratna i sekvencijalna istraživanja - May 17, 2022

U jednom od naših ranijih blogova napisali smo da je Drucker smatrao da uspešni lideri i menadžeri daju prioritet šansama i mogućnostima i da se manje bave problemima. Uspešni lideri se ne opterećuju problemima već punu pažnju poklanjaju šansama i dobrim mogućnostima. Naravno, problemi se ne zapostavljaju i oni se rešavaju, ali prioritet se daje novim šansama, Svaka promena se tretira kao šansa a ne kao opasnost. Proces promena u poslovnom okruženju se posmatra i ocenjuje ali se postavlja i pravo pitanje – Kako nastale probleme možemo da iskoristimo u našu korist, korist naseg preduzeća i zajednice u kojoj živimo?

U današnjem blogu bavićemo se problemima odnosno kako i na koji način ih definisati, prepoznavati i rešavati. Naime, zašto se baviti problemima? Možda je jednostvanije da zauzmemo stav i lakoću promišljanja – Nema problema!, koja je dominantna i gotovo nacionalna karakteristika naroda s prostora bivše Jugoslavije. Ili, da prihavtimno stav koji važi u zapadnom svetu, da je veština rešavanja problema jedna od najtraženijih i najcenjenijih karakteristika uspešnih lidera i menadžera.

Definicija problema

Problem je jedna od reči koja je neodređena i upotrebljava se na različite načine. Veoma često stav prema problemu je izraz naših osnovnih vrednosti, poimanja i odnosa prema životu, prema nama samima pa i prema biznisu. Obično, s tom rečju objašnjavamo situaciju koja je neodređena, teška ili kad stvari i događaji ne idu svojim i predviđenim tokom. Najčešće problemi bi mogli da se definišu kao (1) nešto što je teško razumeti; (2) sumnjiva ili teška situacija; (3) nešto što je teško kontrolisati ili što nam ometa ili prekida očekivani proces; (4) zagonetka i nepoznanica kojoj ne znamo ni uzrok ni posledicu ili ni jedno ni drugo; (5) radni zadatak ili cilj s kojim se teško nositi ili ga rešavati; (6) pasivnost, nedogovornost, aljkavost drugih od kojih zavisi posao i zadatak drugih, i (7) sistemska neuređenost , neoganizovanost, neodgovornost i na kraju (8) odsustvo volje, znanja i sposobnosti da se nešto uradi, pokrene i unapredi i reši. Nisam siguran, da je definisanje problema dobro i sistamatično jer poslednej tri odrednice problema se mogu jednosatvno opisati i teškom situacijom.

U koliko još niste sigurni – šta je i kako identifikovati problem nudimo Vam nekoliko definicija koje smo našli na web sajtu  www.thefreedictionary.com/problem. Dakle, problem (1) je pitanje koje treba da se razmotri, reši ili da se pronađe adekvatan odgovor; (2) to je situacija, stvar i okolnost ili osoba koja čini okolnost teškom, neodrživom ili teškom; (3) to može da bude i žalba, stav ili ponašanje i na kraju (4) kako i na koji način se donsoiti spram moralnih, etičkih i socijanih stanivišta i ubedjenja.

Navedene odrednice problema mogu da Vam pomognu da se odredite ili da vidite kako i na koji način da sistematizujete i odredite problem s kojim se suočavate. Na kraju, važno je da shvatite da je veoma važno da razumete prirodu i suštinu problema.

Vrste problema

Lista može da bude neograničena i pokušaćemo ukratko da naznačimo moguće problema, kao što su problemi odstupanja (deviation problem). To su obično situacije  kad nešto odstupa, ne radi spram standarda i zadatih koordinata i obično korektivna akcija je potrebna da bi se problem otklonio. Primeri za tu vrstu problema su: greške u funkcionisanju aparata i mašina; kašnjenje naručene robe; bolesti i odsustvo zaposlenih:

Sledeći problemi su tzv. potencijalni problemi (potential problems) kad nešto može pogrešno i nepredviđeno da se desi u budućnosti i preventivna mere se potrebne. Primer za to mogu da budu: konflikti i suparništvo između zaposlenih; neslaganje i sukob po osnovu ličnih razlika i stavova; rast tražnje koja ne može da se pokrije; nemotivisanost i nezadovoljstvo zaposlenih; odlazak najsposobnijih; neadekvatna i spora  IT spram zahteva i očekivanja.

Problemi za unapređenje (improvement problems) kad treba da se nešto unapredi i poboljša poput produktivnosti, efikasnosti i bržeg i adekvatnijeg reagovanja u budućnosti. Primeri za tu vrstu problema su: unapređenja proizvoda, opreme, prostorija i metoda; instaliranje novih sistema; treniranje zaposlenih za nove izazove i očekivanja, promena i unapređenje procedura da bi se dostigli nivi standardi, itd.

Najvažnije je da zapamtite da je važno da imate pozitivan, objektivan i sistematičan pristup u odnosu na stvari, pojave i oklonosti oko Vas. Podsećam Vas na lepu izreku koju treba da zapamtite i povremeno da se podsetite njenog značenja –  „Kada se nađete u čeljustima krokodila teško se setiti da je Vaš posao bio da iščistite močvaru“. Naravno, ostaje nam da odgovorimo na osnovno pitanje – umemo li i jesmo li sposobno da vidimo i predvidimo i očekivane i neočekivane probleme. Kad nas sustignu i dese nam se onda je pitanje: jeste li se bavili analizom rizika? Negativan i nepotun odgovor, obično,  završi se gubitkom posla, kaznom ili teškim razočaranjem.

Šest faza u rešavanju problema

Postoji šest faza u rešavanju problema, od kojih su prve tri usmerene na suštinsko i celovito razumevanje problema. Poslednje tri faze se odnose na izbor, implementaciju i evaluaciju rešenja. Ukartko ćemo ukazati na sadržaj pojedinih faza.

1. Prepoznavanje problema

Prepoznavanje problema je prva pretpostavka za preuzimanje bilo kakve aktivnosti u pronalaženju rešenja. Proaktivan odnos i rano prepoznavanje problema obično je povezano s iskustvom i posebno spremnošću da prihvatite rizik i slamate otopre nasleđenog stanja i otpora na nove i nenadane promene. Mera radikalnosti i rešenost da se nešto menja mora biti praćena utemeljenim dokazima da problem postoji i da se mora rešavati. Objektivna analiza problema, sagledani trend i ocena troškova i gubitaka trebali bi da budu dovoljan dokaz za preuzimanje akcije. Ukoliko postoji otpor od strane zaposlenih, linijskog menadžera i viših menadžerskih nivoa  – zabeležite datum i predložene mere i odustanite, ili menjate posao.

2. Ko je odgovoran za problem (ownership of the problem)

Najvažnije je da upamtite da za probleme koji Vas lično ili poslovno afektiraju niste samo Vi odgovorni za njihovo rešavanje. Ukoliko nemate poslovni autoritet, nadležnost ili odgovornost za rešavanje problema, ma koliko Vas pogađao, informišite one koji su odgovorni za to, prepustite drugim i pokažite dobru volju da pomognete. Ukoliko sitaucija postaje nepodnošljiva tražite rešenja da sebe zaštite, tražite alternativu ili napustite posao. Vodite računa da ’rani petlovi’ koji nagoveštavaju  promene kad vreme nije obično nastradaju. Optimalan i možda najbolji pristup je da profesionalno radite i dobrim primerima menajte i pomerate stvari i okolnosti oko sebe. Ukoliko ne uspete u nastojanjima ostaje Vam da se preispitate koliko mudro, pametno i odmereno tražite i predlažete novi pristup, rešenje i zaokret. Zapamtite, čuvajte sebe i nedajte da Vas lenjost, nemarnost ili neznanje uništi.

3. Razumevanje (undertsanding) problema

Kad prepoznate i identifikujete problem i preuzmete odgovornost za njegovo rešenje i prvo definišite ga i pronađite sve što je moguće oko i u vezi problema i prikupljajte informacije koje će Vam pomoći da dođete do rešenja posebno da identifikujete uzroke. Više o tehnikama i metodima za rešavanje problema naćićete na akademski nepouzdanom izvoru informacija ali pouzdanom vodiću za dalja istrašivanja i jednom od već čuvenih dostignuća tzv. ere Interneta.http://en.wikipedia.org/wiki/Problem_solving

Ukoliko kliknete na dati elektronski link moćićete da nađete nekoliko metoda i tehnika koje će Vam pomoći da definišete,  razumete i planirate akcije u budućem periodu. Tehnike i analize poput GROW modela (Goal-Reality-Obstacles-Options-Waz forvard); PDCA tehnike (Plan-Do-Check-Act) ili Osam disciplina za rešavanje problema biće sasvim dovoljni za početak.

4. Izaberite najbolje rešenje

Izbor optimalne varijante za rešenje problema je mera kompletnog poduhvata. Pokušajte da sagledate sve relevantne i validne faktore koji utiči na rešenje problema. Da nabrojimo samo neka ograničenja poput: Vremena; Finansija; Ljudskih resursa;  Pravnih okvira;  Moralnih ograničenja i dilema; Politike, mera i instrumenata; Kultunih ograničenja, vrednosti i  normi ponašanja; Autoriteta i nadležnosti, i na kraju fizičkih ograničenja, smeštaja i kapaciteta. U sistemskom pristupu pokušajte da Vam rešenja budu efektivna, efikasna i sistemska, tj. da uzmu u obzir sva napred nabrojana ograničenja.

Važno je da pokušate da problem sagledate u trodimenzionalnoj perspektivi. Neki problemi se mogu rešiti jednostvano i otklanjanjem samo jednog uzroka. Većina problema mora se posmaztrati u odnosu i relacijama između: manjka kapaciteta – zahteva za velik rad, napor i trošak, i pritiska od strane menadžmenta da se problem reši i eliminiše. Pritom, za teže probleme biće Vam potreban širi i kreativniji pristup i konsulatcije s više nivoa. Profesionalnost, integritet i šta je najbolje za biznis su osnovne odrednice.

5. Implementirajte rešenje

Da biste uistinu rešili problem morate da obezbedite sledeće pretpostavke pre implementacije. Pretposatvke su sledeće: (1) da razumete problem – sistemski, logično i u okviru postojećih okolnosti i situacije; (2) da definišete i odredite problem i da to jasno i doslovce imate u pisanom dokument, koji ćete poslati svim zainteresovanim stranama i da, pritom, zatražiti podršku od svih onih koji mogu da pomognu kod rešavanja problema; (3) Identifikujete sve moguće uzroke problema korištenjem nekog od modela poput riblje kosti; (4) definišite specifične ciljeve u SMART pristupu i pokušajte da ciljeve merite po težini i složenosti zahteva u sklai od naprimer 1 do 5 ili od 1 do 10; (5) analizirajte Vaše rešenje u trodimenzionalnom pristupu  – efiksanost, efektivnost i održivost, i na kraju (5) pažljivo planirajte implementaciju Vaših rešenja. To znači da morate imati detaljan i razrađen akcioni plan, koji će imati sledeće elemente: Šta treba da se uradi – Početak – Ko je odgovarona z asvaku aktivnost i posao – Kako i na koji način će to da urade – Potrebni resursi – Cilj (target)  i Datum izvršenja implementacije.

6. Posmatraje i ocenjujte optimalnost rešenja

Pažljivo,  objektivno i sistemski posmatrajte i merite rezultate preduzetih mera. Merite učinke merljivim i pouzdanim kriterijumima koji treba da budu u saglasnosti s osnovnim i generalnim načelima koji su prihvaćeni u industriji ili menadžment praksi. Za sve ono što tvrdite da je dobro i pozitivno pokušajte da pribavite validne i relevantne podatke koji imaju vremensku dimenziju trajanja od najmanje nekoliko meseci i koji mogu da se porede ’bencmark’ s najboljom kompanijom u industriji ili s podacima koji su prihvaćeni i ocenjeni kao dobra poslovna praksa. Pokušajte efekte da izmerite najmanje za dve oblasti – koji su to finansijski efekti rešenja i kako i na koji način se manifestuje na zaposlene i direktne uštede. Najvažnija poruka je učite i izvucite pouke za sledeći put!

Ukoliko želite da menjate i rešavate probleme pođite od onih koji zavise od Vas samih, koji su deo Vašeg posla i nadležnosti i koje možete da realizujete bez opravdanja, optužbi i bacanja krivice na druge. Uspeh na malim i jednostavnim stvarima su zalog velikih koraka i uspeha. Sretno suočavanje s realnošću i čarima menadžmenta.

Profesor Dr Miodrag S IVANOVIĆ,

539 Total Views 1 Views Today

Filed Under: Blog Tagged With: Definisanje problema, Faze u resavanju problema, GROW model, ILM trening, Implementacija resenja, Kontrola i evaluacija, Menadzment trening, PDCA tehnika, Pojam i definicija problema, Problem solving

About Miodrag Ivanovic

Leave a Reply Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Preporuke

<< Prev
Next >>
default image

“I owe my deepest gratitude to Miodrag Ivanovic, an influential strategist and professor at Oaklands college, who gave me the support and motivation to produce this dissertation.” Oaklands, associate College of University of Hertfordshire, BSc (Hons) in Construction Management, Michael Jenkins, student, May 2011.

July 31, 2014

default image

" … Želim lično da se zahvalim za jedan sjajan trening. Bilo je zadovoljstvo pratiti predavanja."
Vesna Radović, Strateško planiranje za predstavnike MUP Srbije u organizaciji OSCE, Beograd, 22 – 26 oktobar 2007

July 31, 2014

default image

"… It was my privilege to work with you and have a chance to learn lot from your rich consultant experience. Companies you have visited have only words of excellence for you and works have been done with them."
Nenad Božanić, Business Development Consultant, Serbia Investment Promotion Programme, SIPP FIAS, the World Bank Group

July 31, 2014

default image

"… Želim da se zahvalim za nezaboravnu radnu nedelju."
Vesna Nikolić, Stratesko planiranje za predstavnike MUP Srbije u organizaciji OSCE, Beograd, 22 – 26 oktobar 2007

July 31, 2014

default image

"... Prvo da Vam se zahvalim na brzom odgovoru. Uzecu sve Vase sugestije i ideje u obzir …Vam hvala na vremenu i strpljenju. Sada mi je lakše i osjećam se sigurnije i mogu da krenem sa svim sto treba da se radi ."
Jasmina Lazović, Postgraduate student, ECPD, University for Peace, Beograd.

July 31, 2014

default image

"I was delighted to receive the ILM certificate yesterday.

I would like to thank you for your inspired teaching based on a vast and in depth knowledge of your speciality which you extracted and delivered for our basic course, which you then really made fascinating and interesting.

I know one or two of my class mates were continuing with their studies but my work commitments are such at the moment that I cannot contemplate such a course. Instead of throwing away the business and appointment sections of the Sunday Times, your influence has taught me to find them interesting reading.

Your teaching has given me a sound basis to understand and appreciate management technique to glean the information I require."
Letter from Phillip Spiers, Scientist, ILM First Line Managers Certificate, General Hospital Watford, 2007.

July 31, 2014

default image

„Company Marni has cooperated with Meritum International on the Local supplier development programme, together with SIEPA agency, since November 2007. Meritum International helped us improve marketing, finance and HR sectors of the company and formulated long term strategy of the company together with the management. With his constant aid, Marni has improved its organizational structure and implemented new systems for quality control, supplier and client satisfaction. Due to Meritum International consultants’ dedication, knowledge, energy and charisma, they were the key factor in meeting all of Marni’s goals in the programme."
Marko Nikolic, MARNI, Krusevac, Financial Director, 23 June 2008.

July 31, 2014

default image

Profesor Dr Miodrag Ivanović, Direktor Meritum International i Direktor akademskih programa je, " svojim znanjem, profesionalnim iskustvom i komunikacijskim veštinama i, za naše prilike, novim metodološkim pristupom,  uspio da kod polaznika zadrži visok stepen pažnje i zainteresovanosti za tematske jedinice tokom sva četiri dana obuke i preko planiranog vremena". 

Zoran Talović, Koordinator poslova planiranja i razvoja u odeljenju za planiranje, razvoj i analitiku, Strateško planiranje za predstavnike MUP Crne Gore u organizaciji OSCE, Kolašin, 01 – 04 septembar 2008.

July 31, 2014

default image

“Dear Prof. Ivanovic, your email was nice surprise for me, Thank you very much. I can say that your lectures were very interesting and during all the time I/we’ve tried to catch as much as possible, you made us to be all the time focused on your lectures.
I thing that your approach and the way that you lectured is something new for us and is an indicator for good cooperation in the future, ... Once again, thank you very much. “
ECPD – MBA student, Nexhat Elshami, Prizren, June 2008. 

July 31, 2014

default image

“Dear Prof. Ivanovic, thank you very much for your email. It was my pleasure to follow your lectures on HRM. I found out very beneficiary this seminar work to be as a first exercise on examination of both public and private sectors on Human Resource Management. Personally, I see this issue as very beneficiary on for enterprises and me personally. Very soon mangers in high levels will need somebody from outside to evaluate and give advices on HRM for their Enterprises.”
ECPD – MBA Prizren, MBA student, Malush Tullumi, Gjakova, June 2008.

July 31, 2014

default image

“Dear Prof Ivanovic, thank you for your e mail. Actually I was thinking to write you e-mail and to thank you for the very interesting lectures… I already start to “talk to people”… and to solve the problems that is why I’m very thankful. I didn’t start assignment because of exams, lectures that we are having. I don’t think that will be too easy but we will complete. “
ECPD – MBA Prizren, MBA student Artnet Haskuka, LS Urban Planning Advisor, June 2008.

July 31, 2014

default image

“I would like to say that it was such an honour to have you as my mentor. You have inspired me to continue working when things would overwhelm me. I am very grateful for all your support and patience. Now that my theses are almost done, I have to, like you once told me, look forward to all new adventures that life would bring me.”
ECPD – MA student, Jasna LAZOVIC, Belgrade, July 2008

July 31, 2014

default image

“Prvo zelim da kazem da mi je bila cast sto sam Vas imala za mentora. Vi ste me inspirisali da nastavim sa radom cak i onda kada sam mislila da ne mogu. Veoma sam Vam zahvalna za svu Vasu podrsku i strpljenje. Sada kada je magistarska teza pri kraju, ja cu, kao sto ste mi jednom rekli, da se radujem novim izazivima i avanturama koje zivot nosi.”
ECPD – MA student, Jasna LAZOVIC, Beograd, July 2008 

July 31, 2014

default image

“I really enjoyed the course and it opened up a whole new subject area to me that I had never considered studying before. All the course materials you gave us were very helpful and of a high standard … The support you provided was excellent and you were always on hand to help whenever necessary – even with things that were not directly related to the course we were studying. I thought the course was excellent and I would like to thank you for all your help and support which enabled me to complete it.”  Aisha Morley, Oaklands College, ILM L3 Award in Leadership & Management, 10 July 2014. 

July 31, 2014

default image

“Further to our meeting with you regarding the ILM level 5.We would like to bring to your attention the wonderful support we received from Miodrag. He spent endless time with us and nothing was too much trouble to him.

Although he offered support at the start of the programme, we were somewhat overwhelmed by the content of the course and it was much later that we accessed his expertise, with a successful outcome.” Patricia Gill & Julie Meldrum, Oaklands College, ILM L5 Award in Leadership & Management, 7 March 2014 

July 31, 2014

default image

“Just a private message to thank you for the help you gave me in the meetings we had and throughout the year, I appreciate. I may not be the easiest student to teach, so hats off to you for putting up with me! I have just submitted the referral assignment after a long weekend of working on it. I even managed to hand it in with 5 hours to spare, which is unlike me as I often seem to be doing last minute checks! Thanks again. “Phil Cremin, BSc in Construction management, Oaklands, Associate College of University of Hertfordshire, 27 June 2011.

July 31, 2014

default image

“A special thank you to Miodrag is also needed for the time spent with me showing his support and willingness to help further my ambitions as a person, his encouraging words and structured advice has allowed me to understand business in a different and more focused way and also understand my ambitions in a different light.”
Oaklands, associate College of University of Hertfordshire, BSc (Hons) in Construction Management, Daniel Etherigton, student, May 2011.

July 31, 2014

default image

“I owe my deepest gratitude to Miodrag Ivanovic, an influential strategist and professor at Oaklands college, who gave me the support and motivation to produce this dissertation.”
Oaklands, associate College of University of Hertfordshire, BSc (Hons) in Construction Management, Michael Jenkins, student, May 2011.

July 31, 2014

default image

“The people whom I would like to thank firstly are my dissertation tutor Miodrag Ivanovic, who I was fortunate enough to be allocated with his services and extremely high academic standards, to tutor me through this dissertation. During this time he has helped, supported and advised me whenever possible on how and where improvements could be made to my dissertation.”
Oaklands, associate College of University of Hertfordshire, BSc (Hons) in Construction Management, Shane Skinner, student, May 2011.

July 31, 2014

default image

“Uvaženi Ivanović dr Miodrag, hvala na lepim vestima koje ste mi danas saopštili. Veoma mi je drago što ste u vrlo kratkom vremenu uspeli da nam podjedine stvari dočarate na jedan sasvim drugi način. Deo iskustva stečen na Vašim predavanjima koristim u praksi i oni pokazuju već vidljive rezultate. Nadam se da ćete nam i u narednom periodu pružati korisne savete i prenositi Vaše bogato iskustvo.”
Ministarstvo odbrane, ILM Uvodna diploma iz menadzmenta, Milorad Mihailovic, Beograd, 2010.

July 31, 2014

default image

“Dragi profesore, iako ste već  vjerovatno digli ruke, evo mene ! :-) Probio sam rokove, po principu "kasno Marko na Kosovo stiže". Međutim, ono što je meni najbitnije jeste da sam ja napisao rad, napravio prezentaciju i napisao izjavu, koje Vam u prilogu dostavljam. Diploma je bitna, naravno, ali meni je najbitnije da sam ja ispunio obavezu prema sebi i prema Vama koji ste nas obasipali sa toliko pažnje i energije. Budite sigurni da sam jednu stvar sigurno naučio kroz ILM program, odnosno od Vas, a to je upravljanje sobom i vremenom. Siguran sma da poslije ovog iskustva (a posebno kašnjenja kada je u pitanju rad koga sam pisao u žurbi i u trci sa vremenom) više nikada neću dozvoliti da me nedostatak vremena obeshrabri .Shvatio sam da vremena imam napretek, ali da ga treba dobro isplanirati pri tome određujući prioritete. Ovim završavam, da Vama ne bi oduzimao vrijeme. Puno srdačnih pozdrava za Vas, i zamolio bi Vas da , iako sam zakasnio, pogledate rad i date svoje sugestije i primjedbe, jer želim da ga završim i unaprijedim za "svoju dušu". :-)
MUP Crne Gore, ILM Uvodna diploma za menadzment, Zoran Brđanin, Podgorica, 2010. 

July 31, 2014

default image

“Dear Professor, I hope you are well and things are going well in your life. These days I heard that you won't be teaching at ECPD Centre and I know very well what the students will be missing. ECPD will have a great loss without you, in particular students who won’t listen to your lectures, experience, guidance, etc.
Let me tell you, that I will remember you forever as the greatest professor I have ever seen.”
ECPD – MBA Prizren, MBA student, Uran Berisha, Prizren, 2010. 

July 31, 2014

default image

“Poštovani profesore, najlepše Vam hvala na javljanju iako smo mi mlađi trebali učiniti prvi korak … Druženje na Vašoj radionici ću pamtiti  dugo kao jedan blistavi primer interaktivnog učenja i na tome Vam puno hvala.  Nadam  se  da ćemo se videti na  kursu u decembru mesecu 2009. Godine … Svaka  Vaša  ideja je dragocena a kritika poučna, … Koristim priliku da Vas pozdravim i jošj ednom Vam se zahvalim na Vašem velikom radu i trudu koji ste uložili da završimo ovaj projekat koji je zaista bio za mene lično veoma koristan i uspješan. Sve ovo što smo učili vrlo rado primjenjujem koristeći naravno i predhodno stečena zananja i iskustva.“
MUP Srbije, ILM Uvodni sertfikat za menadzment, Siniša Španović,   Glavni policijski savetnik, Beograd 2010. 

July 31, 2014

default image

Postovani profesore, intezitet Vaseg interesovanja za nastavak naseg rada na programu je impresivan. Zasluzujete sve cestitke za posvecenost  onome na cemu ste angazovani. U Vasim recima naslucujem sumnju u motiv i inspiraciju, kao i u volju da ispostujemo preuzetu obavezu ukljucivanjem u kurs… Verujem u kapacitet grupe, verujem i u sve polaznike pojedinacno.”
MUP Srbije, ILM Uvodni sertfikat za menadzment, Golub Gacevic, Beograd, 2010. 

July 31, 2014

default image

“I have expected much higher evaluation. My style of writing is more practical and looks like I have problem with academic writing which is your main observation. However, this style of mine has been graded with maximum mark by two other professors and I am a bit confused now…However, I still consider your lectures as one of the best I have ever attended to. They were very pragmatic and practical with, I have to confess, not too much academic approach.”
ECPD – MBA Prizren, MBA student, Driton Tafallari, decembar 2008.

July 31, 2014

default image

“Dragi Profesore, puno Vam hvala za Vas trud i ocenivanje. Iskreno Vam se zahvaljujem za Vasu podrsku u mojim kriticnim trenutcima kada sam bilo vrlo razocarana, i recimo, donekle, lagje potonule. Ja sam zajedno sa Vama uspela zavrsiti zadatak, … Ocena nije vazna uopste. Ipak,  hvala vam za iskreno ocenvanje. Hvala vam iz dubine duse. Zivi nam bili za vekove.”
ECPD – MBA Prizren, MBA student, Venera Goxha, decembar 2008.

July 31, 2014

default image

“Dear Professor Ivanovic, thank you very much for your very sincere and critical evaluation of my assessment. Thanks to your lecturing and tasks on assessment I have gained a lot of knowledge’s on HRM in general which will be very helpful for my further work in Industry.  One more time,  thank you for your comments, and I find very helpful to improve my academic writing because as 28 year experienced engineer in Industry I am finding difficulties to express my knowledge on academic writing which is also my next task to be improved as soon as possible because of other assessments and Master Thesis. Thank you for kind encouragement.”
ECPD – MBA Prizren, MBA student, Malush Tullumi, dipl.el.eng, decembar 2008.

July 31, 2014

default image

“Mogu Vam reci da su mi predavanja dosta pomogla, ali zaista. Osnovna razlika je da na neki novi nacin gledam i ljude i procese u firmi, i mnogo mi pomaze sve sto sam cuo na predavanjima da procenim i ljude i vreme i sve sto se desava oko mene. Dodatno, vec polako slazem koncept price za svoj ILM rad”
Marko Ristic, ILM Uvodna dilopma menadzmneta, Beograd, 16 februar 2009. 

July 31, 2014

default image

“Što se tiče ILM programa svima vrlo rado prenosim svoje impresije i hvalim se kako sam imao čast da upoznam Vas kao jednu intelektualnu veličinu i čovjeka koji pozitivno gleda na život i to jako dobro prenosi na svoje okruženje. Naučeno na predavanjima veoma uspesno prenosim na svoje okruženje i to sto sam naucio, uklopilo se već u meni, tako da to sada primenjujem mahinalno i vidim da ima uspjeha.”
ILM Uvodna diploma iz menadzmenta, Miloš Vučinić sent e-mail 16 novembar 2009

July 31, 2014

default image

Uvaženi profesore Ivanoviću, po završetku kursa Mali biznis – osnove uspeha, koji je bio organizovan na ECPD – u u Beogradu, ne mogu a da ne napišem nekoliko rečenica o svojim utiscima. Nakon dugo godina rada u obrazovanju bila sam učesnik velikog broja seminara, treninga, kurseva, edukativnih radionica i prvi put, iako ovo nije moja naučna oblast jer sam po obrazovanju diplomirani biolog, sam u potpunosti zadovoljna načinom i organizacijom predavanja, komunikacijom, a vreme koje sam provela nisam ni osetila. Ceo kurs mi je veoma pomogao da shvatim i na pravi način razumem osnovni koncept malog biznisa, razumem biznis plan, SWOT analizu, da napravim lični plan razvoja i sve ono što je bilo tema kursa. Cilj kursa je u potpunosti realizovan. Veliko hvala što sam imala priliku da učestvujem i nadam se nekom novom treningu!

Slađana Joksimović ECPD. Beograd. Mali biznis – osnove uspeha, Decembar 21, 2018. December 27, 2018

default image

Poštovani profesore Ivanoviću, dozvolite mi najpre, da se najsrdačnije zahvalim na ukazanoj mogućnosti da pohadjam kurs Mali biznis-osnovi uspeha u periodu od 15 do 16 decembra 2018. 17 . Od Vas smo mogli da čujemo i naučimo mnoge interesantne i korisne stvari, koje možda i nismo mogli pročitati u knjigama ili čuti na redovnim predavanjima. Iskreno se nadam da će biti prilike da ponovo pohadjamo neki sličan Kurs u organizaciji ECPD-a.

 

Aleksandar Božović ECPD – Mali biznis – osnove uspeha. Beograd, 21 decembar 2018. December 27, 2018

default image

“… I had a meeting Monday (21st Jan 2019) with Professor Ivanovic to discuss my thesis. We probably spend more than 3 hours, and I must say, it was a great pleasure to meet Professor Ivanovic as a person and equally as a professor. Professor Ivanovic and I, we have exchanged ideas in relation to my thesis; discussed my interest on the subject and I have received great number of tips from the Professor, in terms of taking this further. We have decided: I do some more research, and start feeding the outcome into one paper, so that I can go back to Professor, prior presenting ECPD with the thesis proposal. The idea of this email was to inform you how pleased I am to have Professor Ivanovic as a mentor.

Agron Berisha, PhD student. London, 25 January 2019.  

June 18, 2019

default image

Poštovani profesore Ivanoviću, dozvolite mi najpre, da se najsrdačnije zahvalim na ukazanoj mogućnosti da pohadjam kurs Mali biznis-osnovi uspeha u periodu od 15 do 16 decembra 2018. 17 . Od Vas smo mogli da čujemo i naučimo mnoge interesantne i korisne stvari, koje možda i nismo mogli pročitati u knjigama ili čuti na redovnim predavanjima. Iskreno se nadam da će biti prilike da ponovo pohadjamo neki sličan Kurs u organizaciji ECPD-a.

Aleksandar Božović, ECPD – Mali biznis – osnove uspeha. Beograd, 21 decembar 2018

June 18, 2019

default image

“Svim članovima komisije zahvaljujem se na stručnoj pomoći i sadržajnim sugestijama koje su mi pomogle da doktorska disertacija dobije ovakav oblik … Posebno se zahvaljujem prof. dr Miodragu S. Ivanoviću čije su sugestije bile od suštinske važnosti za rad.”

Dr Slavica Ostojić Krsmanović. ECPD. Beograd.

June 18, 2019

default image

Uvaženi profesore Ivanoviću, po završetku kursa Mali biznis – osnove uspeha, koji je bio organizovan na ECPD – u u Beogradu, ne mogu a da ne napišem nekoliko rečenica o svojim utiscima. Nakon dugo godina rada u obrazovanju bila sam učesnik velikog broja seminara, treninga, kurseva, edukativnih radionica i prvi put, iako ovo nije moja naučna oblast jer sam po obrazovanju diplomirani biolog, sam u potpunosti zadovoljna načinom i organizacijom predavanja, komunikacijom, a vreme koje sam provela nisam ni osetila. Ceo kurs mi je veoma pomogao da shvatim i na pravi način razumem osnovni koncept malog biznisa, razumem biznis plan, SWOT analizu, da napravim lični plan razvoja i sve ono što je bilo tema kursa. Cilj kursa je u potpunosti realizovan.
Veliko hvala što sam imala priliku da učestvujem i nadam se nekom novom treningu!

Slađana Joksimović, ECPD. Beograd. Mali biznis – osnove uspeha, Decembar 21, 2018.

June 18, 2019

default image

“… Thank you Miodrag. Also, thank you for teaching me the value of researching and debating a topic to gain an understanding from multiple viewpoints to try and better understand issues and situations.”

Steven De Costa, one of the best students on business courses. I have received this message after my comment on his Facebook post. 23 January 2019.

June 18, 2019

default image

“Hvala ti dragi moj profesore na časti, da nam predaješ, da se pohvalim tobom pred mojim zaposlenim, od kakvog sam najboljeg profesora naučio mnoge stvari. Da si mi živ i zdrav i da se visimo opet uskoro. Puno pozdrava moj dragi proifesore“.

Dr Zlate Mehmedović, Direktor Doma zdavlja u Skoplju, nakon održanih predavanja 13 i 14 juna 2019. u Ohridu, Severna Makedonija.

June 18, 2019

POLL

Šta Vas sprečava da pokrenete svoj biznis?
269  · 16 
Vote
Baner Baner Baner Baner Baner Baner

Centar Znanja

Managment Links

  • http://Acas.co.uk
  • http://Chrisbrogan.com
  • http://Cim.co.uk
  • http://Cipd.co.uk
  • http://Citeman.com
  • http://Davechaffey.com
  • http://Econsultancy.com
  • http://Exemplas.com
  • http://Hbr.com
  • http://Managers.org.uk
  • http://Oaklands.ac.uk
  • http://Sethgodin.com
  • http://TED.COM
  • http://Waz.euobserver.com

© Copyright 2014 Miograg Ivanovic Blog · All Rights Reserved · Admin