Miodrag Ivanovic Blog

  • Home
  • Blog
  • Online books – pregled
  • Meritum International
    • Blog Arhiva
    • ILM Media
    • Meritum Program
    • Usluge: Poslovna rešenja
    • Usluge: Radionice i kursevi
    • Ostalo
      • Courses Listing
      • ILM Program – Module Handbook
      • ILM – Uvodna diploma iz menadžmenta
      • ILM program – Stratesko planiranje
      • ILM – Uvodni sertifikat iz menadžmenta
    • O nama
    • About Us
  • Online Learning
  • Academic Community
    • Home
    • Academic Skills
      • Useful Weblinks
    • Professionalism
      • Useful Weblinks
    • HE Awards
    • Frequently Asked Questions
    • Other Links
    • About us
  • About
  • Consulting
    • Istraživanje – Upitnici
  • Useful Weblinks
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin
You are here: Home / press / Србија не може избећи банкрот

January 9, 2019 By Miodrag Ivanovic Leave a Comment

Србија не може избећи банкрот

Tweet
  • Author
  • Recent Posts
Miodrag Ivanovic
Follow me
Miodrag Ivanovic
Miodrag Ivanovic
Follow me
Latest posts by Miodrag Ivanovic (see all)
  • Analysis and evaluation of the final version of the PhD text – The most importan questions - July 16, 2024
  • Leadership andself – assessment: how to find the best way to improve yourself? - February 29, 2024
  • Unleashing Your Potential: Crafting a Professional Development Plan for Health Workers - February 13, 2024

То ће доћи само као последица, јер нема другог излаза. У јавном сектору је 25 одсто вишка запослених, а не могу бити отпуштени, јер нема алтернативе за њихово запошљавање. Мала и средња предузећа то не могу бити у буразерској држави

Професор на Окланд колеџу британског Хертфордшајр  универзитета и на Универзитету за мир Уједињених нација, Миодраг Ивановић, специјалиста за стретегијски менаџмент и стратешко планирање, снажно се залаже за измену доминантног економског модела, јер сматра да је он сузио перспективе за решавање проблема и развој. Посебно економија у транзицији, попут српске. „Док амерички Harvard Business Review сматра да је идеалан распон плата један према осам, у САД физички радник годишње зарађује 50.000 долара, а топ извршни директор 360 пута више. У Британији је тај однос један према 30, у Норвешкој, Шведској, Данској и Холандији један према пет, а индекс задовољства грађана показује да је земља перспективнија што је тај распон мањи. С друге стране, ако се граница сиромаштва дефинише као зарада од 1,25 долара по дану, за искорењивање сиромаштва требало би 170 година“, наглашава Ивановић. Наводећи да у САД испод границе сиромаштва живи 47 милиона људи, он пита да ли је то модел који би требало да буде узор земљама у транзицији.

Слажете ли се да је данашњи свет ипак хуманији него пре? Неједнакост је већа, али сиромаштво је мање.

Богатство које стварамо не утиче на све. Проблем је што такозвана невидљива рука тржишта Адама Смита не функционише. Пример урагана Катрина показао је да тржиште не решава проблем жеђи. Људи су умирали, а снабдевање водом је изостало, јер то није имао ко да плати! Тржишни капитализам нема решење за образовање, здравство, људе са инвалидитетом и за мање способне. У Енглеској, једној од најбогатијих земаља на свету, 5.000 деце живи испод границе сиромаштва. За оне који бране капитализам, то је реалност и последица. За остале доказ да је неопходно редефинисање основних постулата човечанства. 

Да ли је Србија могла да бира модел капитализма, када је кренула у транзицију?

Тачно је да најчешће није ни било избора. Али, Србија је некритички срушила сваку претходну представу о својини и јавним пословима. Реалност није уважена у тренутку када се систем мењао у правцу који не знамо и не разумемо. Либерални капитализам постао је вредност по себи, а људи у Србији који су одушевљени тим моделом, не примењују га једино на себе. Професори који заступају тај модел не би прихватили да њихово звање буде изборно на две до четири године, јер би онда на њихово место могли да дођу способнији и млађи, можда и Немци или Енглези. Докторат и једна објављена књига, као гаранција за цео живот, пример су дуплих стандарда, који важе у државним и јавним институцијама. Ако се залажемо за тржишне механизме, они би требало да буду универзални, да важе за све, посебно за идеологе тог веровања. 
Србија је требало да дефинише ефектну, реалну и јасно конципирану стратегију развоја, да се након тога одреди према сопственој визији, стратешким партнерима и делатностима у којима би могла да буде најбоља, барем у региону. Светску банку и ММФ то не интересује. Они настоје да зацементирају вредности капиталистичког система, доминацију капитала и потцењену улогу рада и сировина, да компаније најбогатијих земаља могу да дођу и евентуално добију подршку Србије за интересе тог капитала.

Да ли су зацементирале тај однос? Подршка тих институција сматра се неком врстом гаранције за сва будућа улагања. 

Основна стратегија свих који долазе у Србију је да што брже максимизирају интерес својих акционара. То је норма њиховог понашања. Не занима их запосленост, ни интереси друштва. Затим, све је на кратак рок. Ако је фирма пред инвестицијом, која ће, можда, довести у питање предвиђени раст профита, сваки финансијски директор ће је одбити. Јер доводи у питање и раст вредности акција, а зараде извршних директора зависе од кретања цена акција и то на кратак рок. Зато више и не постоје дугорочне и средњорочне инвестиције. А краткорочним инвестицијама одговарају нерегулисане земље, у којима цвета корупција, без прецизно дефинисаних обавеза корпорација према запосленима и заједници. Уколико држава не успостави тај оквир, корпорација остаје док не заради колико је планирала, а онда држави и грађанима оставља да се боре са дугорочним последицама, на пример, загађења или незапослености. А шта се дешава у Србији? Овде се премијер хвали да чувеној америчкој компанији даје 6.000 евра субвенција за свако радно место. 

Шта ако је субвенционисање једини начин да се људи запосле?

Држава може да изгради путеве и бесплатно уступи земљиште, а већ је направила огромне уступке и усвајањем новог Закона о раду и више ни на који начин не штити запослене. Истина, ако постоји опасност да те компаније оду другде, онда чините оно што морате. Али и тада мора све да буде транспарентно, да се, на пример, људима објасни зашто држава не може да им гарантује прописану минималну зараду, него се закон крши навелико. 

Министарка за европске интеграције каже да немамо ни тим за преговоре због одлива мозгова. Имате ли утисак да би се ваше младе колеге вратиле у земљу?

Трагедија је за једну земљу да свега 13 одсто грађана верује да образовање има смисла. Ако је САНУ, на пример, могла да прва редефинише великосрпски идеал почетком деведесетих, чудим се да данас не пита: шта није у реду са нашим образовним системом? Шта радимо ако већина грађана не верује у образовање? И уз све то, негативна селекција погубно утиче на сваког ко ради.

Зашто сте убеђени да Србији следи банкрот?

Србија нема излаза, а банкрот ће доћи као последица. У јавном сектору је 25 одсто вишка запослених, али они не могу бити отпуштени, јер нема алтернативе за њихово запошљавање. А управо је могућност избора једна од вредности капитализма.

Зашто алтернатива нису мала и средња предузећа?

Она то не могу бити у буразерској држави. Треба да постоји систем, окренут према будућности и заједничком интересу. То подразумева да се новац даје најбољима и на јавним конкурсима. Радећи на једном пројекту схватио сам да на Равној гори, ни дан данас, партизани и четници не могу да прихвате било какво заједничко решење. Чак ни оно које би допринело развоју.

Да ли је могућност избора вредност капитализма кад он води концентрацији моћи у свега неколико светских компанија?

Сада 85 фамилија у свету располаже истим богатством као 3,5 милијарди људи и то је неодрживо. Такође, у последње три године у Британији је потписано 700.000 такозваних „нула уговора“, а то значи да, рецимо, на универзитетима ради 24.000 запослених са уговорима у којима није дефинисано ни радно време, ни колика је зарада по дану. И шта онда очекујете, да британски капиталиста боље третира запослене? Грабеж је постала мера свих односа. Ипак, и даље важи, као идеолошка ствар, да је приватно власништво основ просперитета и демократије. 

Каква је инвестициона клима у Србији?

Само 30 одсто мултинационалних, прецизније европских, америчких и азијских компанија наставе посао у другој генерацији у земљи у којој инвестирају, 12 одсто у трећој генерацији, а само три одсто у четвртој. Добро је да компаније долазе, али по правилима и околностима који одговарају и интересу Србије. Па, опет, како Вучић може позитивно да утиче на долазак страних компанија кад стално понавља да је угрожен? Озбиљна компанија неће доћи да инвестира у земљу која сваког часа може да остане без премијера. Вероватно постоје и добре, здраве компаније, али поента је да се ниједној не каже – ми овде заступамо интерес државе, друштва и радника. И међународне прилике су такве да лабуриста на Би-Би-Сију прича да се залаже за демократски социјализам. Ако је то прихватљиво њима, зашто би то био проблем за нас?

Можда то што смо нерадници и немамо иницијативу, како нас критикује премијер? 

Профит Мекдоналдса је прошле године био 6,5 милијарди долара, а његових 80 одсто радника прима минималне наднице. Свет није лењ. Има она Мекгрегорова Икс и ипсилон теорија која знаком икс оцењује људе као лење и неодговорне. Изгледа да Вучић тако гледа на ствари. Срби су лењи, неодговорни, подривају државу, не може им се веровати. Таквим се људима може управљати само песницом и игноранцијом. У супротном се новом слоју богаташа, страним партнерима, новој интелектуалној елити мора рећи: ово је закон у Србији, елементарна ствар и то у односу на њене грађане мора да се поштује. Грађани морају бити мотивисани да сносе одговорност и уважавају други механизам кооперације и толеранције. Ова власт критикује комунизам, али су у комунизму неки људи који нису били чланови партије могли да воде макар раднички универзитет. 

Излаз из свих економских проблема видите у повратку социјалних функција државе?

Не. Основни конфликт између социјалног и либералног концепта је што овај други не верује у државу благостања. Уколико конзервативци у Британији победе, тај ће концепт бити још огољенији, јер је њихова идеја да 12 милијарди фунти обезбеде тако што ће укинути плаћања најугроженијим слојевима становништва. Ако се поштује британски, амерички и ММФ-ов либерални модел, све мора да се плати, а функција државе је да обезбеди пуне затворе и јаку војску, која може да држи под контролом социјалне немире. По мени, без елементарне државе благостања, нема живота по мери човека. Али, просперитета у Србији неће бити ни без значајног опорезивања богатих. Већи порези на некретнине су неопходни и да би следећа генерација богатих имала мање. Затим, потребна је већа једнакост на старту, а овде образовање постаје бизнис, уместо да буде питање будућности. Требало би, такође, размислити о ограничавању зарада, јер у јавном сектору њихов распон не би смео да буде ни један према осам. У Енглеској, сваког јутра, пет милиона људи устаје, путује на посао сат времена, ради, први оброк код куће има у седам увече и од тога посла не успева да преживи, него траже донацију од државе. Зарада треба да буде достојанствена. Профит је у реду, ако обезбеђује стандард већини. А одговорност за то мора да се врати у институције.

Драгана Пејовић

2014 Total Views 1 Views Today

Filed Under: press

About Miodrag Ivanovic

Leave a Reply Cancel reply

You must be logged in to post a comment.

Preporuke

Postovani profesore, intezitet Vaseg interesovanja za nastavak naseg rada na programu je impresivan. Zasluzujete sve cestitke za posvecenost  onome na cemu ste angazovani. U Vasim recima naslucujem sumnju u motiv i inspiraciju, kao i u volju da ispostujemo preuzetu obavezu ukljucivanjem u kurs… Verujem u kapacitet grupe, verujem i u sve polaznike pojedinacno.

MUP Srbije, ILM Uvodni sertfikat za menadzment, Golub Gacevic, Beograd, 2010.

Poštovani profesore, najlepše Vam hvala na javljanju iako smo mi mlađi trebali učiniti prvi korak … Druženje na Vašoj radionici ću pamtiti  dugo kao jedan blistavi primer interaktivnog učenja i na tome Vam puno hvala.  Nadam  se  da ćemo se videti na  kursu u decembru mesecu 2009. Godine … Svaka  Vaša  ideja je dragocena a… Read more “”

MUP Srbije, ILM Uvodni sertfikat za menadzment, Siniša Španović,   Glavni policijski savetnik, Beograd 2010.

Dear Professor Ivanovic, I am writing to express my deepest gratitude for your kind words and the invaluable guidance you have provided. Your support has been instrumental in my academic and personal growth, and I am truly appreciative of all the help you have given me. Your encouragement and insights have had a profound impact… Read more “”

ECPD PhD candidate 2023-2024

Uvaženi profesore Ivanoviću, po završetku kursa Mali biznis – osnove uspeha, koji je bio organizovan na ECPD – u u Beogradu, ne mogu a da ne napišem nekoliko rečenica o svojim utiscima. Nakon dugo godina rada u obrazovanju bila sam učesnik velikog broja seminara, treninga, kurseva, edukativnih radionica i prvi put, iako ovo nije moja… Read more “”

Slađana Joksimović, ECPD. Beograd. Mali biznis – osnove uspeha, Decembar 21, 2018.

Uvaženi Ivanović dr Miodrag, hvala na lepim vestima koje ste mi danas saopštili. Veoma mi je drago što ste u vrlo kratkom vremenu uspeli da nam podjedine stvari dočarate na jedan sasvim drugi način. Deo iskustva stečen na Vašim predavanjima koristim u praksi i oni pokazuju već vidljive rezultate. Nadam se da ćete nam i… Read more “”

Ministarstvo odbrane, ILM Uvodna diploma iz menadzmenta, Milorad Mihailovic, Beograd, 2010.

Dear Professor Ivanovic, thank you very much for your very sincere and critical evaluation of my assessment. Thanks to your lecturing and tasks on assessment I have gained a lot of knowledge’s on HRM in general which will be very helpful for my further work in Industry.  One more time,  thank you for your comments, and… Read more “”

ECPD – MBA Prizren, MBA student, Malush Tullumi, dipl.el.eng, decembar 2008

Postovani Profesore, zaista se najiskrenije zahvaljujem na postavljenom pitanju. Moram priznati da si mi svojim interesom za moj rad ucinio  izuzetnu cast!

Dr Novak Lučić, PhD kandidat

Dear Professor, I hope you are well and things are going well in your life. These days I heard that you won’t be teaching at ECPD Centre and I know very well what the students will be missing. ECPD will have a great loss without you, in particular students who won’t listen to your lectures,… Read more “”

ECPD – MBA Prizren, MBA student, Uran Berisha, Prizren, 2010.

Mogu Vam reci da su mi predavanja dosta pomogla, ali zaista. Osnovna razlika je da na neki novi nacin gledam i ljude i procese u firmi, i mnogo mi pomaze sve sto sam cuo na predavanjima da procenim i ljude i vreme i sve sto se desava oko mene. Dodatno, vec polako slazem koncept price… Read more “”

Marko Ristic, ILM Uvodna dilopma menadzmneta, Beograd, 16 februar 2009

“Svim članovima komisije zahvaljujem se na stručnoj pomoći i sadržajnim sugestijama koje su mi pomogle da doktorska disertacija dobije ovakav oblik … Posebno se zahvaljujem prof. dr Miodragu S. Ivanoviću čije su sugestije bile od suštinske važnosti za rad.”

Dr Slavica Ostojić Krsmanović. ECPD. Beograd.

“Duboku zahvalnost želim da izrazim profesoru Miodragu Ivanoviću za sve što je učinio kao moj profesor i mentor tokom doktorskih studija. Neizmerna posvećenost, podrška i inspiracija su mi bile neophodne da ostvarim svoje akademske ciljeve i postignem uspeh u ovoj fazi mog obrazovanja. Od prvog dana našeg susreta, stručnost profesora Ivanovića i njegova strast prema… Read more “”

Ana Mirkovic, ECPD PhD student, 2023. godina

Što se tiče ILM programa svima vrlo rado prenosim svoje impresije i hvalim se kako sam imao čast da upoznam Vas kao jednu intelektualnu veličinu i čovjeka koji pozitivno gleda na život i to jako dobro prenosi na svoje okruženje. Naučeno na predavanjima veoma uspesno prenosim na svoje okruženje i to sto sam naucio, uklopilo… Read more “”

ILM Uvodna diploma iz menadzmenta, Miloš Vučinić sent e-mail 16 novembar 2009

“… I had a meeting Monday (21st Jan 2019) with Professor Ivanovic to discuss my thesis. We probably spend more than 3 hours, and I must say, it was a great pleasure to meet Professor Ivanovic as a person and equally as a professor. Professor Ivanovic and I, we have exchanged ideas in relation to… Read more “”

Agron Berisha, PhD student. London, 25 January 2019.  

Hvala ti dragi moj profesore na časti, da nam predaješ, da se pohvalim tobom pred mojim zaposlenim, od kakvog sam najboljeg profesora naučio mnoge stvari. Da si mi živ i zdrav i da se visimo opet uskoro. Puno pozdrava moj dragi profesore

Dr Zlate Mehmedović, Direktor Doma zdavlja u Skoplju, nakon održanih predavanja 13 i 14 juna 2019. u Ohridu, Severna Makedonija

Dragi profesore, iako ste već  vjerovatno digli ruke, evo mene ! 🙂 Probio sam rokove, po principu “kasno Marko na Kosovo stiže”. Međutim, ono što je meni najbitnije jeste da sam ja napisao rad, napravio prezentaciju i napisao izjavu, koje Vam u prilogu dostavljam. Diploma je bitna, naravno, ali meni je najbitnije da sam ja ispunio… Read more “”

MUP Crne Gore, ILM Uvodna diploma za menadzment, Zoran Brđanin, Podgorica, 2010. 

I have expected much higher evaluation. My style of writing is more practical and looks like I have problem with academic writing which is your main observation. However, this style of mine has been graded with maximum mark by two other professors and I am a bit confused now…However, I still consider your lectures as… Read more “”

ECPD – MBA Prizren, MBA student, Driton Tafallari, decembar 2008.

“First and foremost, I am exceptionally grateful to my mentor, Prof. Dr. Miodrag Ivanovic whose unwavering dedication and expertise elevated my PhD research to new heights. His constant support and belief in my capabilities empowered me to achieve breakthroughs and become the researcher I am today. Indebted for his transformative mentorship, shaping both my academic… Read more “”

Muhamedali Ibrahimi, ECPD, University for Peace, Belgrade, PhD candidate, 2023

Poštovani profesore Ivanoviću, dozvolite mi najpre, da se najsrdačnije zahvalim na ukazanoj mogućnosti da pohadjam kurs Mali biznis-osnovi uspeha u periodu od 15 do 16 decembra 2018. 17 . Od Vas smo mogli da čujemo i naučimo mnoge interesantne i korisne stvari, koje možda i nismo mogli pročitati u knjigama ili čuti na redovnim predavanjima.… Read more “”

Aleksandar Božović, ECPD – Mali biznis – osnove uspeha. Beograd, 21 decembar 2018

… Thank you Miodrag. Also, thank you for teaching me the value of researching and debating a topic to gain an understanding from multiple viewpoints to try and better understand issues and situations.

Steven De Costa, one of the best students on business courses. I have received this message after my comment on his Facebook post. 23 January 2019

“…, I would like to thank my PhD supervisor, Prof. Miodrag Ivanovic, who has been instrumental in my success over the past three years. I feel incredibly fortunate to have had the guidance and mentorship of such a highly respected academic. Professor Ivanovic’s constant support, advice, and encouragement have been invaluable. From the initial stages… Read more “”

Albatros Rexhaj, ECPD, University for Peace, PhD candidate

Dragi Profesore, puno Vam hvala za Vas trud i ocenivanje. Iskreno Vam se zahvaljujem za Vasu podrsku u mojim kriticnim trenutcima kada sam bilo vrlo razocarana, i recimo, donekle, lagje potonule. Ja sam zajedno sa Vama uspela zavrsiti zadatak, … Ocena nije vazna uopste. Ipak,  hvala vam za iskreno ocenvanje. Hvala vam iz dubine duse. Zivi nam… Read more “”

ECPD – MBA Prizren, MBA student, Venera Goxha, decembar 2008.

POLL

Šta Vas sprečava da pokrenete svoj biznis?
288  · 35 

VoteResults
Baner Baner Baner Baner Baner Baner

Managment Links

  • http://Acas.co.uk
  • http://Chrisbrogan.com
  • http://Cim.co.uk
  • http://Cipd.co.uk
  • http://Citeman.com
  • http://Davechaffey.com
  • http://Econsultancy.com
  • http://Exemplas.com
  • http://Hbr.com
  • http://Managers.org.uk
  • http://Oaklands.ac.uk
  • http://Sethgodin.com
  • http://TED.COM
  • http://Waz.euobserver.com
Track all markets on TradingView

© Copyright 2014 Miograg Ivanovic Blog · All Rights Reserved · Admin