Miodrag Ivanovic Blog

  • Home
  • Blog
  • Online books – pregled
  • Meritum International
    • Blog Arhiva
    • ILM Media
    • Meritum Program
    • Usluge: Poslovna rešenja
    • Usluge: Radionice i kursevi
    • Ostalo
      • Courses Listing
      • ILM Program – Module Handbook
      • ILM – Uvodna diploma iz menadžmenta
      • ILM program – Stratesko planiranje
      • ILM – Uvodni sertifikat iz menadžmenta
    • O nama
    • About Us
  • Online Learning
  • Academic Community
    • Home
    • Academic Skills
      • Useful Weblinks
    • Professionalism
      • Useful Weblinks
    • HE Awards
    • Frequently Asked Questions
    • Other Links
    • About us
  • About
  • Consulting
    • Istraživanje – Upitnici
  • Useful Weblinks
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin
You are here: Home / press / ОПОРАВИЋЕМО СЕ КАД НАЈУМНИЈИ БУДУ ПРИОРИТЕТ

January 9, 2019 By Miodrag Ivanovic Leave a Comment

ОПОРАВИЋЕМО СЕ КАД НАЈУМНИЈИ БУДУ ПРИОРИТЕТ

Tweet
  • Author
  • Recent Posts
Miodrag Ivanovic
Follow me
Miodrag Ivanovic
Miodrag Ivanovic
Follow me
Latest posts by Miodrag Ivanovic (see all)
  • Analysis and evaluation of the final version of the PhD text – The most importan questions - July 16, 2024
  • Leadership andself – assessment: how to find the best way to improve yourself? - February 29, 2024
  • Unleashing Your Potential: Crafting a Professional Development Plan for Health Workers - February 13, 2024

*Предавач на Универзитету Хетрфордшир говори за „Слободу“ зашто у Енглеској никоме не пада на памет да запошљава љубавнице и своју нешколовану и неталентовану децу, зашто и најмоћније економије штите домаћу прооизводњу, како је могуће да за савладавање администрације у Србији треба три пута више времена, него у Великој Британији и зашто „Београд на води“ без тендера ризикује да заувек остане вечита сумња*

Небо родне Босне економиста др Миодраг Ивановић је 1992. године заменио небом Уједињеног краљевства. Данас је на Универзитету Хетрфордшир у Енглеској предавач углавном на програмима основних студија, држао је предавања на постдипломским студијама на неколико универзитета у Великој Британији, био истраживач на joш два универзитета. Каже да му је било потребно пет-шест година да, по доласку у Енглеску, поново почне да се бавим послом којим се некада бавио у Југославији. На питање шта му је живот у Енглеској донео, а шта је, будући да не живи у домовини, током те 22 године изгубио, професор Ивановић гледа као на „лепо и тужно“:

– Средином осамдесетих година прошлог века написао сам књигу „Криза самоуправљања“. Моја породица је ту кризу осећала тако што деци нисмо могли да купимо ни чоколаду. У то време имали смо између 8.000 и 9.000 статистичких показатеља по којима се видело да југословенска економија, из године у годину пада, губи темпо и конкурентност. Ни економисти тада нису хтели да признају да је земља у дубокој економској кризи, која је касније довела и до политичке. Живот у Енглеској донео ми је огромно животно искуство. Овде са дошао с једним бољим осећањем себе, јер сам мислио да вредим више него што је то тржиште у Великој Британији препознавало. Све сам разумео, али нисам могао да то и изразим једним лепим, добрим језиком. То је велика мука! Већ 15 година овде радим исти посао као што сам радио у бившој Југославији, али то никада није исти осећај. Најжалије ми је што сам све своје знање и време овде употребио у школовање неких других, лепих, вредних и паметних људи, а нисам га утрошио на школовање истих таквих у земљи у којој сам одрастао. Иако годинама на факултетима широм старе Југославије држим предавања, сматрам да ме је Енглеска направила бољим човеком. Бољим у смислу да ни од кога не тражим да ме ословљава са докторе или професоре. Једноставно, за своје студенте ја сам само Миодраг. И овде, и у Београду покушавам да увек будем у служби студентата, постао сам толерантнији, више слушам, али – кад све то ставите на вагу: није нормално да се живи у туђој земљи. Мој проблем је удвостручен зато што сам готово за сваку од бивших југословенских држава на неки начин везан неким лепим нитима. Зато сам ја данас располућен човек, растављен између две земље. Жалим за великом земљом коју смо, ни сам не знам како, растурили да не остане камен на камену. Неспорно је да је она имала своје недостатке, али ова наша садашња негација свега постојећег више говори о нама као људима који врло често кад оцењују изгубе част и меру и не налазе дистанцу. Никако да нађемо да баланс да проценимо шта је било добро, a шта лоше, шта бисмо могли да мењамо.

            На питање, не чини ли му се де да је наша домовина остала заробљена у 1989. години, док је остатак света, који се у међувремену и сам променио, отишао даље, професор Ивановић има спреман одговор да су само одговорне елите могле да препознају да са рушењем Берлинског зида настаје нови период:

            – Мислим да смо ми значај те историјске раскрснице потценили. То је био повод за јачање капитализма као светског процеса. Преузете су све његове вредности и основне поставке и читав систем, до данашњих дана заснива се на покушајима да се обезбеди апсолутна предност капитализма као доминантног светског процеса. Национализам је надвладао патриотизам, а ми смо мислили да ће нас што брже раскидање веза са институцијама, државама или поретком бивше Југославије довести у неко благостање, што је била грешка. Када данас мерите економски значај једне земље, мерите њену величину, становништво, и његову моћ да купи неку робу. Земља разбијена на патуљасте државе није више спремна ни за шта. Мале државе не могу да поднесу ни елементарне аспекте конкуренције са становишта великих економија и осуђене су таворење и неефикасност, не зато што су њихови грађани лењи или не знају да раде, него постоји закон економије великих бројева. То у Југославији као да нико није схватио. Тешко је о распаду Југославије говорити са миром и мудрошћу, а да не упаднете у замку да погрешите. Евидентно је да се Југославија распала доминатно кривицом њених народа, а онда и неспособношћу великих светских сила да тај проблем на неки начин усмере. Добили смо мале, завађене, изоловане, фрустриране, национализмом обезглављене народе код којих се елементарне вредности државе и грађанског друштва – не поштују. Потом смо изабрали потпуно погрешан модел и ни до данас нисам успео да схватим како је неко могао да мисли да ћемо правити потпуно другачији модел заснован на премисама капитализма. Никада нисмо имали критички нормалан, професионални однос према институцијама као што су Светска банка, Међународни монетарни фонд и институције Европске уније. Све оне раде у интересу, пре свега, крупног светског капитала, а не обичних грађана. Либерализам који смо прихватили и приватизацију у коју су нас гурнули плаћаћемо вероватно следећих 50-60 година.

            То да ли се неко ко је Србин осећа као странац у туђој земљи, увек је логично питање које се само наметне некоме ко од рођења, осим туристички, није напуштао земљу у којој је рођен. Оно друго, из њега извучено питање саговорнику гласи да ли земљу у коју су дошли и која им је, током тих деценија пружила много лепог, могу да сматрају својом другом домовином? Професор Миодраг Ивановић подсећа да је рођен у Источној Босни:

            – По рођењу сам Србин, али сам прихватио југословенство као моје најближе одређење. Растао сам уз државу која је јачала и имала сва елементе нормалне државе, имао сам тај осећај једнакости. Касније сам настајао да избегнем сабијања и национализме, па и данас говорим да припадам простору бивше Југославије шта год тај простор представљао. Када сам 1992. године дошао у Лондон, Енглеска ми је пружила уточиште које нисам могао да нађем у својој рођеној земљи. Бар пола деценије било ми је потребно да схватим значење ове државе. Током наредних пет до седам година Енглеску сам прихватао са одушевљењем. Најновија фаза је да сада више немам илузија о правичности, равноправности, уређености. Сада, уместо да постајем све конзервативнији, ја све више постајем левичар или бар неко ко жели више социјалне правде и једнакости. Битно ми је да пружамо више шансе младом, талентованом свету. Тврдња да само богати стварају вредност у капитализму представља фалш идеју. То би значило да три до пет одсто најбогатијих креирају вредност, а притом између 30 и 60 процената најталентованијих у млађим генерацијама у Европи данас не могу да раде. Ја сам овде направио неку каријеру, али као човек сам увек преполовљен између две културе и две државе, па морам да вам признам како врло често, кад видим нешто лепо и добро, помислим: „Зашто то није могло да буде у мојој земљи?“ Универзитет на којем данас радим 1995. године био је гола ледина, а данас је то универзитетски град који има између 12.000 и 14.000 студената. Између 6.000 и 8.000 су студенти који долазе из Кине, Сингапура и Јапана, па ми је увек жао и редовно ме салеће она помисао: „Зашто то није мого да буде у мојој земљи?“

            Ипак, професор Миодраг Ивановић каже да између земље каква је 1992. године била Енглеска и данашње, постоје огромне разлике:

            – Када смо ми дошли, Енглеска је већ била држава благостања. Тога данас више нема. У свету постоји неколико типова капитализма. Англосаксонски капитализам опстаје у Енглеској, Америци, Аустралији, Новом Зеланду и Канади. Социјални капитализам је на делу у Француској и Немачкој, латино модел у Италији, Грчкој, Португалији, а најбољи модел капитализма је у нордијским земљама: Норвешкој, Данској, Шведској. У Енглеској, рецимо, распон плата може да буде 1 : 836. Како можете да оправдате то што директор једне банке зарађује 11 милиона долара годишње? Такође, 2005. и 2006. године дељени су бонуси од 10 до 12 милијарди долара у ситију Лондона у којем живи 600.000 људи! У Норвешкој је прихваћено правило да распон плата буде до 1 : 6, што значи да и радник са минималном платом може добро да живи. Зар је идеал да баш сви имамо авионе, куле и јахте? Кад својим студентима на предавањима кажем: „Хајде да данас запалимо по једну свећу!“ буду изненађени. Али, кад им објасним да то не значи да морају да иду у цркву како би то урадили, већ да желим да видим како помажу једни другима, да се поштују, реагују на прави начин. Знате, у Енглеској има оних који раде за 6,3 фунти на сат, па рачунајте. Ако раде 10 сати дневно зараде 63 фунте, од тога плате порез 20 одсто, а само да оду до центра града потребно им је,  просеку, између 10 и 12 фунти. Одмах следе поређења са Србијом, јер тамо људи раде за много мање пара, али – где су онда елементарни параметри којима награђујемо људе који доносе одлуке, улажу новац и воде приватна предузећа?

            Мој саговорник наводи како је често његов рођени брат који и даље живи у Републици Српској умео да га упита: „Кад већ тако добро познајеш ситуацију у својој земљи, знаш много о економији, народу и важним људима, зашто не дођеш у домовину да живиш и нешто урадиш?“:

            – Мој одговор је увек био да они мене не могу да плате. Не могу да ми плате да оставим децу и жену у Лондону. Његов одговор ме је запрепастио: „Не треба ми тебе да платимо, узмеш колико хоћеш!“ Е, ту је проблем! Мислим да не треба никога да ставимо да буде у позицији да „узима колико му треба“! Треба да буду направљена правила игре и кад се она буду знала  и поштовала – неће више бити проблема. Док су се моја деца школовала, умела су да дођу и пожале се како „никако не могу да добију на тестовима изнад 67 процената“. Одмах сам им рекао да не раде довољно. С дуге стране, проблем је и кад најталентованији и најпаметнији не могу да нађу посао. То не могу да разумем. Где је проблем да најбољима дамо приоритет, уместо што гајимо непотизам и злоупотребе? То ниједна земља не може да поднесе. Све идеје о економским теоријама, алокацији ресурса и међународној трговини не пролазе уколико имате тај чудовишни однос спрам својих грађана. У Енглеској никоме не пада на памет да запошљава некога ко не може да направи резултат. Уколико имате свој бизнис, можете да запошљавате кога год хоћете, јер је то ваш ризик, али не можете тако да се понашате када је јавно добро у питању. Како вас није срамота да вежете политичку партију, своје љубавнице,  своју нешколовану и неталентовану децу? Капитализам у Енглеској, какав год да је – уређенији је. Једноставно, постоји дијалог, разговара се, слушате… Илустроваћу то једном анегдотом са свог предавања на организационим понашањима. Студенти су галамили, а ја сам узео ципелу и почео да лупам по столу. Они су били шокирани! Рекао сам им да је Хрушчов тако радио у Уједињеним нацијама кад је у галами хтео да скрене пажњу на себе. Схватили су поенту. А моја глобална порука је да људи, ако се не слажу, не морају да се љуте, да лупају о сто, да псују мајку у дијалогу. Не можете развијати етички морал нације ако парламентарци јавно на телевизији немају респект, спомињу мајке, неваспитани су. Свако од нас сноси јавну дговорност за оно шта ради и како се понаша.

            Не би ни сам знао, признаје саговорник „Слободе“, кад би неким чудом добио шансу да уреди ствари – одакле да почне зато што, како примећује, Србија има разорен образовни систем, нема општеприхваћеног модела међу грађанима шта су основне, темељне вредности којима држава тежи и шта желимо да развијамо:

            – У Великој Британији сваке четврте године су избори. У земљи у којој је доминантан врховни интерес нације, компаније, па тек онда појединца, осети се, рецимо, две године пред изборе да политичке одлуке почињу да се одлажу и да се прави игра пред изборе. Имају једну политичку платформу и седам-осам партија, а у Србији малтене сваки грађанин има своју политичку платформу. У Србији је проблематичан и став да мала и средња предузећа треба да буду носиоци развоја. То је парола коју је „продао“ капитализам како би људе стварао зависним у наредних неколико деценија. Енглези су својевремено планирано и мудро, од вишка радника и погона правили мала и средња предузећа, без брзе приватизације, која је у Србији вођена идеолошки: хајде да претворимо сво оно што је државно, социјалистичко, титовско, комуњарско у приватно. И ко је дошао до тог власништва? Нисмо проверавали елементарни профил људи, нисмо истраживали одакле им капитал, шта ће да ураде са тим новцем? Нисмо их ни на шта обавезивали, а неки од њих су куповали фабрике, отпуштали раднике и само на продаји залиха зарађивали оно што су уложили у куповину предузећа. То је скандал! А у томе су учествовали сви, чак и грађани који бирају, а нису имали дара да запамте шта ко прича. Грађани сносе одговорност зато што су спремни за 50 евра данас да гласају за оног чија је партија спремна да их подмити тим парама. Они су криви зато што врло често гласају по мери изгледа, безобразлука, начина на који неко води политичку кампању, а не по оном што тај човек прича. Зато нам се и дешава оно што нам се дешава данас.

            Не може Србија данас, додаје професор Ивановић, да се такмичи са Аустријом, Италијом, Немачком, Француском, Белгијом, Шведском, Норвешком ни у чему:

            – Србија мора да призна свој проблем. Између 35 и 40 одсто младих неће моћи да нађе посао у наредних 15 до 20 година. Проблем се решава тако што ћемо да размислимо можемо ли, рецимо, да правимо корпе од моравског прућа, па да их извозимо. Ако се за то определимо, онда то морамо да заштитимо да ниједна корпа из Латинске Америке не може да уђе у Србију, зато то држава мора да брани домаћу производњу. Могу ли да производим бундеву, јабуку, моравску рибу? Ако могу, тражим од државе заштиту. Постоји у економској теорији концепт такозваних младих индустрија које треба да се штите између шест и осам година. За толико времена ће ојачати да постану конкурентни.

            Мој саговорник истиче да се данас врло прецизно израчуна колико вреди нечија имовина, до у евро:

            – Ако након четири године током којих сам био на власти ја одједном имам милион евра, нешто није у реду и мора да је то богатство дошло неким илегалним каналима. Како сада да почнемо то стање у држави да уређујемо када свака партија има неки различит интерес? Сваки пут кад дођем у Србију просто се шокирам: како је могуће да нико, нимало, али баш нимало не води рачуна о неком најобичнијем грађанину? Имао сам у Београду приватну фирму. Затворио сам је после четири године. Све је процедурално компликовано. За оно за шта ми је у Лондону потребан један дан, у Србији морам да издвојим три. Сва своја плаћања, лична и пословна, у Лондону обавим са свог компјутера. То ми не одузме више од сат времена, а у Србији обилазим шалтере, издају ми неке потврде. Где год видите државу да нешто печатира, службеници потписују, ви потписујете, сви нешто проверавамо, знајте да је то знак покрића за криминал и нелегалне радње. С друге стране, сматрам да неко ко отвори радњу, може себи од те радње да исплаћује плату и да од ње да издржава породицу, не треба никакве таксе, ни порезе да плаћа наредних пет година. У Енглеској воле да кажу како можете да водите бизнис у оквиру онога што је законом дозвљено. Ако вас ухвате у нелегалним радњама, постајете криминалац и то вам за читав век остаје у досијеу.

            Народ и држава не могу да се опораве без окретања слављењу памети,  рада и поштења, сматра професор Ивановић:

– Нама најбољи студенти, с најбољих државних факултета у Београду остају без посла и они одлазе. Чији је посао да их задржи? Вероватно унверзитета, Српске академије наука и цркве. Одакле почети, још увек је енигма. Понекад изгледа немогуће да се било шта промени, али почети се мора. Нема опоравка земље која нема или морално јаку политичку партију или однекуд изнедрену генерацију са пет-шест изузетних људи који ће водити најважније институције и умети да успоставе вредносни систем. Народ који жели опоравак мора да дефинише шта му је интерес, ко су му савезници. Као мала земља која нема ни осам милиона становника ми стално тражимо савезнике у Кини, или у Русији, а била би нам довољна и једна Баварска.  Видите, правим дигресију, али морам да поменем „Београд на води“. То је сјајна идеја, али како посао вредан три и по милијарде долара може да се ради без јавног тендера? Да је било ко озбиљан у том партнерству поставио би питање: шта ћемо за пет година ако, рецимо, Вучић, изгуби власт? Дође, претпоставимо нова власт и каже да оспорава легитимимитет започетог. Онда ће та започета грађевина да зврји празна следећих 10 до 15 година. А власт је могла да јавни тендер објави у, рецимо, Фајненшел тајмсу и можда нико и не би понудио те огромне паре, јер их нема, али само тако би био обезбеђен легитимитет. Ако на тај начин ,јавно, одрадите тако вредну инвестицију, запослите људе, земљу изведете из кризе, онда ће то бити ваш споменик за наредних 100 година, а овако је сумња. Не знам, заиста, ко саветује наше политичаре? Овако, читав посао мене враћа да се замислим колико износи само 0,001 одсто од 3,5 милијарде долара? Некоме ће три генерације наследника моћи да живе од Београда на води, а ја желим да неком дечаку са, рецимо, Вождовца, који сада има три године, тај пројекат омогући да за 20-так година буде врхунски менаџер који ће живети од „Београда на води“. Овако, тај пројекат остаје велика сумња.

                                                                                                Марина Дабић

2027 Total Views 1 Views Today

Filed Under: press

About Miodrag Ivanovic

Leave a Reply Cancel reply

You must be logged in to post a comment.

Preporuke

Dear Professor Ivanovic, thank you very much for your very sincere and critical evaluation of my assessment. Thanks to your lecturing and tasks on assessment I have gained a lot of knowledge’s on HRM in general which will be very helpful for my further work in Industry.  One more time,  thank you for your comments, and… Read more “”

ECPD – MBA Prizren, MBA student, Malush Tullumi, dipl.el.eng, decembar 2008

“Duboku zahvalnost želim da izrazim profesoru Miodragu Ivanoviću za sve što je učinio kao moj profesor i mentor tokom doktorskih studija. Neizmerna posvećenost, podrška i inspiracija su mi bile neophodne da ostvarim svoje akademske ciljeve i postignem uspeh u ovoj fazi mog obrazovanja. Od prvog dana našeg susreta, stručnost profesora Ivanovića i njegova strast prema… Read more “”

Ana Mirkovic, ECPD PhD student, 2023. godina

“… I had a meeting Monday (21st Jan 2019) with Professor Ivanovic to discuss my thesis. We probably spend more than 3 hours, and I must say, it was a great pleasure to meet Professor Ivanovic as a person and equally as a professor. Professor Ivanovic and I, we have exchanged ideas in relation to… Read more “”

Agron Berisha, PhD student. London, 25 January 2019.  

Poštovani profesore, najlepše Vam hvala na javljanju iako smo mi mlađi trebali učiniti prvi korak … Druženje na Vašoj radionici ću pamtiti  dugo kao jedan blistavi primer interaktivnog učenja i na tome Vam puno hvala.  Nadam  se  da ćemo se videti na  kursu u decembru mesecu 2009. Godine … Svaka  Vaša  ideja je dragocena a… Read more “”

MUP Srbije, ILM Uvodni sertfikat za menadzment, Siniša Španović,   Glavni policijski savetnik, Beograd 2010.

Dragi Profesore, puno Vam hvala za Vas trud i ocenivanje. Iskreno Vam se zahvaljujem za Vasu podrsku u mojim kriticnim trenutcima kada sam bilo vrlo razocarana, i recimo, donekle, lagje potonule. Ja sam zajedno sa Vama uspela zavrsiti zadatak, … Ocena nije vazna uopste. Ipak,  hvala vam za iskreno ocenvanje. Hvala vam iz dubine duse. Zivi nam… Read more “”

ECPD – MBA Prizren, MBA student, Venera Goxha, decembar 2008.

“First and foremost, I am exceptionally grateful to my mentor, Prof. Dr. Miodrag Ivanovic whose unwavering dedication and expertise elevated my PhD research to new heights. His constant support and belief in my capabilities empowered me to achieve breakthroughs and become the researcher I am today. Indebted for his transformative mentorship, shaping both my academic… Read more “”

Muhamedali Ibrahimi, ECPD, University for Peace, Belgrade, PhD candidate, 2023

Postovani profesore, intezitet Vaseg interesovanja za nastavak naseg rada na programu je impresivan. Zasluzujete sve cestitke za posvecenost  onome na cemu ste angazovani. U Vasim recima naslucujem sumnju u motiv i inspiraciju, kao i u volju da ispostujemo preuzetu obavezu ukljucivanjem u kurs… Verujem u kapacitet grupe, verujem i u sve polaznike pojedinacno.

MUP Srbije, ILM Uvodni sertfikat za menadzment, Golub Gacevic, Beograd, 2010.

Što se tiče ILM programa svima vrlo rado prenosim svoje impresije i hvalim se kako sam imao čast da upoznam Vas kao jednu intelektualnu veličinu i čovjeka koji pozitivno gleda na život i to jako dobro prenosi na svoje okruženje. Naučeno na predavanjima veoma uspesno prenosim na svoje okruženje i to sto sam naucio, uklopilo… Read more “”

ILM Uvodna diploma iz menadzmenta, Miloš Vučinić sent e-mail 16 novembar 2009

Postovani Profesore, zaista se najiskrenije zahvaljujem na postavljenom pitanju. Moram priznati da si mi svojim interesom za moj rad ucinio  izuzetnu cast!

Dr Novak Lučić, PhD kandidat

Dear Professor Ivanovic, I am writing to express my deepest gratitude for your kind words and the invaluable guidance you have provided. Your support has been instrumental in my academic and personal growth, and I am truly appreciative of all the help you have given me. Your encouragement and insights have had a profound impact… Read more “”

ECPD PhD candidate 2023-2024

Uvaženi Ivanović dr Miodrag, hvala na lepim vestima koje ste mi danas saopštili. Veoma mi je drago što ste u vrlo kratkom vremenu uspeli da nam podjedine stvari dočarate na jedan sasvim drugi način. Deo iskustva stečen na Vašim predavanjima koristim u praksi i oni pokazuju već vidljive rezultate. Nadam se da ćete nam i… Read more “”

Ministarstvo odbrane, ILM Uvodna diploma iz menadzmenta, Milorad Mihailovic, Beograd, 2010.

… Thank you Miodrag. Also, thank you for teaching me the value of researching and debating a topic to gain an understanding from multiple viewpoints to try and better understand issues and situations.

Steven De Costa, one of the best students on business courses. I have received this message after my comment on his Facebook post. 23 January 2019

Poštovani profesore Ivanoviću, dozvolite mi najpre, da se najsrdačnije zahvalim na ukazanoj mogućnosti da pohadjam kurs Mali biznis-osnovi uspeha u periodu od 15 do 16 decembra 2018. 17 . Od Vas smo mogli da čujemo i naučimo mnoge interesantne i korisne stvari, koje možda i nismo mogli pročitati u knjigama ili čuti na redovnim predavanjima.… Read more “”

Aleksandar Božović, ECPD – Mali biznis – osnove uspeha. Beograd, 21 decembar 2018

Dragi profesore, iako ste već  vjerovatno digli ruke, evo mene ! 🙂 Probio sam rokove, po principu “kasno Marko na Kosovo stiže”. Međutim, ono što je meni najbitnije jeste da sam ja napisao rad, napravio prezentaciju i napisao izjavu, koje Vam u prilogu dostavljam. Diploma je bitna, naravno, ali meni je najbitnije da sam ja ispunio… Read more “”

MUP Crne Gore, ILM Uvodna diploma za menadzment, Zoran Brđanin, Podgorica, 2010. 

Dear Professor, I hope you are well and things are going well in your life. These days I heard that you won’t be teaching at ECPD Centre and I know very well what the students will be missing. ECPD will have a great loss without you, in particular students who won’t listen to your lectures,… Read more “”

ECPD – MBA Prizren, MBA student, Uran Berisha, Prizren, 2010.

Uvaženi profesore Ivanoviću, po završetku kursa Mali biznis – osnove uspeha, koji je bio organizovan na ECPD – u u Beogradu, ne mogu a da ne napišem nekoliko rečenica o svojim utiscima. Nakon dugo godina rada u obrazovanju bila sam učesnik velikog broja seminara, treninga, kurseva, edukativnih radionica i prvi put, iako ovo nije moja… Read more “”

Slađana Joksimović, ECPD. Beograd. Mali biznis – osnove uspeha, Decembar 21, 2018.

“Svim članovima komisije zahvaljujem se na stručnoj pomoći i sadržajnim sugestijama koje su mi pomogle da doktorska disertacija dobije ovakav oblik … Posebno se zahvaljujem prof. dr Miodragu S. Ivanoviću čije su sugestije bile od suštinske važnosti za rad.”

Dr Slavica Ostojić Krsmanović. ECPD. Beograd.

Hvala ti dragi moj profesore na časti, da nam predaješ, da se pohvalim tobom pred mojim zaposlenim, od kakvog sam najboljeg profesora naučio mnoge stvari. Da si mi živ i zdrav i da se visimo opet uskoro. Puno pozdrava moj dragi profesore

Dr Zlate Mehmedović, Direktor Doma zdavlja u Skoplju, nakon održanih predavanja 13 i 14 juna 2019. u Ohridu, Severna Makedonija

I have expected much higher evaluation. My style of writing is more practical and looks like I have problem with academic writing which is your main observation. However, this style of mine has been graded with maximum mark by two other professors and I am a bit confused now…However, I still consider your lectures as… Read more “”

ECPD – MBA Prizren, MBA student, Driton Tafallari, decembar 2008.

“…, I would like to thank my PhD supervisor, Prof. Miodrag Ivanovic, who has been instrumental in my success over the past three years. I feel incredibly fortunate to have had the guidance and mentorship of such a highly respected academic. Professor Ivanovic’s constant support, advice, and encouragement have been invaluable. From the initial stages… Read more “”

Albatros Rexhaj, ECPD, University for Peace, PhD candidate

Mogu Vam reci da su mi predavanja dosta pomogla, ali zaista. Osnovna razlika je da na neki novi nacin gledam i ljude i procese u firmi, i mnogo mi pomaze sve sto sam cuo na predavanjima da procenim i ljude i vreme i sve sto se desava oko mene. Dodatno, vec polako slazem koncept price… Read more “”

Marko Ristic, ILM Uvodna dilopma menadzmneta, Beograd, 16 februar 2009

POLL

Šta Vas sprečava da pokrenete svoj biznis?
288  · 35 

VoteResults
Baner Baner Baner Baner Baner Baner

Managment Links

  • http://Acas.co.uk
  • http://Chrisbrogan.com
  • http://Cim.co.uk
  • http://Cipd.co.uk
  • http://Citeman.com
  • http://Davechaffey.com
  • http://Econsultancy.com
  • http://Exemplas.com
  • http://Hbr.com
  • http://Managers.org.uk
  • http://Oaklands.ac.uk
  • http://Sethgodin.com
  • http://TED.COM
  • http://Waz.euobserver.com
Track all markets on TradingView

© Copyright 2014 Miograg Ivanovic Blog · All Rights Reserved · Admin